تاریخچه رپ

رپ سبکی از موسیقی که مخالفان و طرفداران خودش را دارد. اما شاید آشنایی با تاریخچه این سبک از موسیقی دیدگاه متفاوتی از رپ به شما بدهد. موسیقی رپ برای اولین بار توسط سیاه پوستان ساکن آمریکا در اعتراض به تبعیض نژادی خودش را نشان داد. هرچند که می‌گویند ریشه این موسیقی به قرن ۱۵ و ۱۶ میلادی در انگلیس برمی‌گردد.

اما دهه ۶۰ میلادی نقطه شروع بوده و تا به امروز موسیقی رپ را سر زبانها نگه داشته است. شده ساکن محله‌های زاغه نشین در آمریکا این موسیقی را مطرح کردند. آن‌ها در محله‌های فقیرنشین معروف گتو که برای سایر نژادها هست زندگی می‌کردند. در حقیقت اعتراض به این سبک زندگی شروع کننده این سبک از موسیقی بود. در آن زمان هیچ کمپانی از سبک رپ حمایت نمی‌کرد و آفریقایی‌ها به خواندن موسیقی رپ به صورت خیابانی روی آوردند.

موسیقی رپ در میان گذاشتن صحبت‌ها و مکالمات اعتراضی به شکلی ریتمیک از جنس مردم ستم دیده بود. حتی این اصالت از سبک شعر و بیان این موسیقی قابل لمس است. رپ از دل اجتماعات، دورهمی‌های سیاهپوستان تا خواندن در خیابان‌ها در آمد و رفته رفته به عنوان سبکی محبوب از موسیقی مطرح شد.

تاریخچه پیدایش موسیقی رپ در جهان

بالاخره اولین آهنگ رپ تجاری توسط گروه “فت بک بند” در پاییز سال ۱۹۷۹ میلادی خوانده شد. هرچند روی این‌که اولین اهنگ چه زمانی خوانده شده اختلاف نظر هست اما اولین آهنگ تجاری تاریخچه موسیقی رپ در آن زمان ارائه شد. بعد از آن موسیقی رپ به طور رسمی شروع به کار کرد.

این موسیقی حتی آمریکایی‌های لاتینی تبار را هم متوجه خود کرد. رفته رفته سبک رپ جای خود را به حرف‌های اعتراضی جوانان و نوجوانان داد. می‌بینیم که مرزهای اعتراضی رپ به همه جای دنیا رسیده و حتی سال‌هاست برای ما ایرانی‌ها شناخته شده است.

در حال حاضر میبینیم که موسیقی رپ خوانندگانی شناخته شده را در میان طرفداران خود جای داده است. در ادامه به معرفی دو تن از شناخته شده‌ترین خوانندگان رپ دنیا می‌پردازیم.

امینم (مارشال بروس مدرز سوم)

یکی از ثروت‌مندترین و معروف‌ترین خوانندگان رپ اهل ایالات متحده آمریکا است. امینم تنها کسی هست که برای سه آلبوم متوالی خود جایزه گرمی بهترین خواننده رپ را دریافت کرده است. در سال ۲۰۱۰ آلبوم ریکاوری او بهترین فروش سال را داشت.  امینم در حال حاضر یکی از سرشناس‌ترین خوانندگانی هست که در بین ۱۰۰ خواننده ماندگار جهان قرار دارد. او به عنوان بهترین خواننده رپ در تمام دوران‌ها شناخته می‌شود.

یکی از بارزترین‌ مشخصات خوانندگی امینم سرعتی است که او در خوانندگی دارد و باعث شده نام او در گینس ثبت شود.

امینم(مارشال بروس مدرز سوم)

شما می‌توانید اعتبار امینم را پیش مردم در بازدیدهایی که صفحه یوتیوب او خورده، ببینید. این موارد تنها اشاره کوچکی به افتخاراتی است که امینم تا به حال به دست آورده است.

توپاک آمارو شکور از ماندگارهای تاریخچه موسیقی رپ

کسی که به پدر رپ جهان معروف است. توپاک در سن ۲۵ سالگی در اوج شهرت و جوانی مورد حمله و ترور قرار گرفته و از دنیا رفت.  با این وجود آثار زیادی از او به جا مانده و از پر فروش‌ترین آثار موسیقیایی جهان به شمار می‌رود. توپاک در موسیقی خود از فقر، تبعیض‌نژادی و مشکلات اجتماعی می‌گوید. ظاهرا علت کشته شدن او به خاطر رقابت‌هایی بوده که وجود داشته. اما با این وجود توپاک از مشهورترین خوانندگان تاریخچه موسیقی رپ باقی ماند.

توپاک ازماندگارهای تاریخچه موسیقی رپ

تاریخچه پیدایش موسیقی رپ فارسی

خوانندگی با سبک رپ از اوایل دهه شصت در آهنگی که حسن شماعی زاده با پسرش خوانده، دیده می‌شود. همینطور آهنگ پری سندی نیز با همین سبک خوانده شده است. حتی اولین آلبوم رسمی رپ با نام اسکناس از شاهکار بینش پژوه منتشر شد که مورد استقبال واقع نشد.

اما در دهه ۸۰ شمسی برای اولین بار خوانندگان رپ ایرانی خود را معرفی کردند. اولین خواننده‌ای که به گوش بسیاری از ما رسیده سروش لشکری یا همان هیچکس بوده که از نظر بسیاری پدر رپ فارسی است. همینطور بهنام مهرخوان ملقب به دیو سپید از اولین‌های خوانندگان ایرانی رپ بوده و ساکن آمریکا است. در کنار آنها یاسر بختیاری ملقب به یاس و گروه  زدبازی از دیگر خوانندگان مشهور رپ بودند. بعد از آن شاهد حضور عرفان، حسین رحمتی، رضا ناصری آزاد در موسیقی رپ بودیم.

رپ فارسی بیشتر به صورت زیرزمینی و روی اینترنت پخش شده است. به دلیل حواشی و مشکلاتی که پیرامون این موسیقی و ادبیات آن وجود داشته وزارت ارشاد سخت‌گیری‌هایی روی مجوزدهی دارد. حتی در همان دهه ۸۰ به خاطر ابتذالی که در این سبک دیده شد، بسیاری از خوانندگان زیرزمینی رپ دستگیر شدند.

رپ فارسی به مضامین و مشکلات اجتماعی، اعتراضی و سیاسی می‌پردازد. در حقیقت فقر، مشکلات و فاصله طبقات اجتماعی را بیان می‌کند. در ادامه به معرفی دو تن از شناخته شده ترین خوانندگان تاریخچه رپ فارسی می‌پردازیم.

سروش لشکری ماندگار در تاریخچه رپ فارسی

سروش لشکری ملقب به هیچکس اولین بار در سال ۸۲ یک گروه رپ را با نام ۰۲۱ تشکیل داد. از نظر هنرمندان سبک رپ به پدر خوانده رپ به خاطر تاثیرات و همراهی‌هایی که داشته معروف است. هیچکس با اشعار کوچه و بازاری خود و لحنی عامیانه به بیان مشکلات اجتماعی پرداخت. او در حال حاضر در ایران زندگی نمی‌کند اما هنوز بسیاری از ایرانیان او را بهترین خواننده رپ می‌شناسند.

هیچکس ماندگار در تاریخچه رپ فارسی

هیچکس حتی با رضا پیشرو گروه رپ صامت را راه‌ اندازی کرد. علاوه بر این کمک‌های بسیاری به خوانندگان زیرزمینی رپ فارسی کرد. هیچکس از ماندگارهای تاریخچه رپ فارسی به شمار می‌آید.

یاسر بختیاری

یاسر بختیاری با نام هنری یاس فعالیت خود را از سال ۸۰ شروع کرد. یاس اولین خواننده رپ هست که برای آهنگ «یادت نره» مجوز دریافت کرد. مضامین و محتوای شعرهای یاس مشکلات اجتماعی، فقر، اعتیاد و نظیر اینها هست. از معروف‌ترین آهنگ‌های یاس «سی دی رو بشکن» هست که نوعی اعتراض به رفتار مردم است. یاس در این آهنگ جامعه ایرانی را نسبت به نشر ندادن و ندیدن فیلم خصوصی زهرا امیر ابراهیمی بازیگر زن آگاه می‌کند.

یاسر بختیاری با نام هنری یاس

یاس هیچ‌وقت موفق به گرفتن مجوز نشد اما آهنگ‌های او اصالت و چارچوب خاص خودش را دارد.

تفاوت هیپ هاپ و رپ

در حال حاضر بسیاری از افراد هیپ هاپ و رپ را هم معنی می‌دانند. شاید تعاریف سخت و غیرقابل هضمی از تفاوت این دو تا به حال بیان شده. اما اگر بخواهم ساده بگویم تفاوت این دو در مفاهیم، مضامین و سبک دیده شده است.

رپ یک سبک بیان احساسات بوسیله ی کلمات بضورت موزون است ، از طرفی نسب به سبک های دیگر سریع خوانده می‌شود. رپ بیشتر بیان مشکلات فردی هست، که به صورت عامیانه بیان می‌شود.

اما هیپ هاپ یک فرهنگ و سبک زندگی شامل عقاید درون آن است که رپ قسمتی  از آن محسوب می شود. در این صورت رپ می‌تواند هیپ هاپ باشد. اما هیپ هاپ نمی‌تواند فقط رپ باشد.

این یادداشت بیشتر یک آشنایی بود تا ما این دو واژه را با هم یکسان ندانیم. علاوه بر این با تعاریف آشنایی بیش‌تری پیدا کنیم.

لطفا نظرات خود را در مورد موسیقی رپ و دیدگاهی که نسبت به آن با خواندن این مطلب پیدا کردید، با ما در میان بگذارید.

 

پیشنهاد شگفت آور موویک، محصول آموزشی رایگان “پنج راه سریع برای تبدیل شدن به یک رپر بهتر”  است.
برای دوستانتان ارسال کنید:

Leave a Comment