بسم الله الرحمن الرحیم

هزینه ساخت استودیو خانگی با حداقل هزینه

 

متا:

هزینه ساخت استودیو خانگی چه قدر است و یک آرتیست برای ساخت آلبوم خود حداقل با چه قیمت و تجهیزاتی می تواند این کار را انجام دهد؟

 

مقاله:

هزینه ساخت استودیو خانگی چه قدر است و یک آرتیست برای ساخت آلبوم خود حداقل با چه قیمت و تجهیزاتی می تواند این کار را انجام دهد؟

حتما شما هم هنرمندی هستید که دوست دارید صدای دلنشین تان به بهترین وجه ممکن ضبط شده و به دست طرفداران تان برسد، درست است؟!

چطور است ابتدای کار در خانه خود و در کنار خانواده و دوستان اقدام به ضبط آلبوم نمایید. این کار مزایای زیادی دارد. هم روحیه شما را بیشتر می کند هم از هزینه های اضافی می کاهد.

به نظر شما همه هنرمندان صاحب سبک از ابتدا استودیوی حرفه ای اجاره کرده اند و آیا فکر می کنید همه آلبوم های اطراف تان لزوما در یک مکان با تجهیزات کامل تولید شده است؟!

بسیاری از هنرمندان وقتی به هزینه های بالای استودیوی حرفه ای فکر می کنند، از ادامه کار منصرف می شوند.

ولی ما می خواهیم در این مقاله بهترین راهکار با حداقل هزینه را بگوییم تا بتوانید در خانه خود و با وسایل و تجهیزات کم نیز صدای تان را ضبط کنید، آلبوم بسازید و در اپ های حرفه ای مانند اسپاتیفای یک آرتیست مطرح باشید.

این مقاله را تا پایان بخوانید، چون حرف های خوبی برای شما هنرمندان دارد:

وسایل مورد نیاز برای ساخت استودیو

عکس تجهیزات و هزینه ساخت استودیو خانگی

 

وسایل مورد نیاز برای ساخت استودیو

اولین چیزی که برای ساخت استودیوی خانگی مهم است، مکان بوده و بعد تجهیزات مورد نظر.

اصلا می دونید از انباری، گاراژ و حتی اتاق های بی استفاده و کوچک خانه چه قدر می توانید استفاده کنید تا یک استودیوی حرفه ای داشته باشید؟

می تونید این مکان ها را با خرج مقداری ذوق و قریحه، به یک مکان برای فعالیت و کار حرفه ای تبدیل کنید.

اگر دنبال یک اتاق بسیار خوب در خانه هستید که از آنجا شروع کنید، این اشتباه است.

خب اگر چنین اتاقی در خانه موجود بود، مطمئنا می توانستید به یک استودیوی حرفه ای در خارج از خانه بروید.

اما مسئله این است که باید بتوانید از همین ابزار کم در خانه بهترین استفاده را ببرید.

پس الان که مکان شما کاملا معلوم شد، سراغ مرحله بعد یعنی تجهیزات و زیباسازی فضا می رویم.

۱- یک میز کار که تجهیزات روی آن گذاشته شود.

۲- صدابرداری:

اتاقی که انتخاب کرده اید باید ضد صدا باشد. یعنی صدا به راحتی داخل و خارج نرود. در چنین مکانی می توانید ضبط های ساده و کوتاهی داشته باشید.

فقط باید اطراف تان ساکت باشد و حتی صدای ساعت هم ضبط نشود. از تجهیزاتی مانند میکروفون، کمپرسور و اکولایزر هم استفاده کنید. ۳۰% کیفیت صدا به میکروفون است، پس به خوبی انتخاب کنید. بهترین میکروفون ها، از نوع داینامیک و کاندنسر هستند

۳- پریز برق:

مکانی که انتخاب می کنید مطمئنا باید به پریز برق مجهز باشد تا بتوان وسایل برقی را روشن نمود.

۴- نور پردازی:

برای نورپردازی اتاق ترکیبی از نور مهتابی و آفتاب خوب است و از نورهای کم و رنگی استفاده نکنید.

۵- مسدود کردن کانال های صدا:

در اتاق باید کانال کولر را ببندید. به بازتابی که کف اتاق ایجاد می کند، دقت نمایید. اگر کف اتاق از پارکت یا سرامیک درست شده است، مطمئنا باید با فرش و موکت پوشانده شود تا صدا به درستی منعکس شود.

در واقع باید اتاق را ضد صدا کنید. پنجره، درب ها و کمد را هم باید به خوبی بپوشانید تا ارتعاش صدا ایجاد نشود. می توانید از آکوستیک استفاده کنید که نوعی عایق در برابر صدا می باشد.

بسته به نوع ضبط صدا می توانید از آکوستیک تریتمنت ساده یا قوی استفاده کنید. همچنین میز و صندلی کارتان را طوری انتخاب کنید که کم سر و صدا باشند.

از درزگیر یا فوم می توان برای درب ها استفاده نمود ولی طوری که درب به راحتی باز و بسته شود. حتی می توان از پتو، ابر، فوم و کارتن شانه تخم مرغ استفاده نمایید.

۶- استفاده از کامپیوتر یا لپ تاپ:

نیازی نیست سیستم با مشخصات خیلی بالا بخرید. فقط سرعت سیستم اهمیت دارد. همچنین می توانید کارت صدای اکسترنال بخرید تا بیشتر از صدای باکیفیت خود بهره ببرید.

 

 

عکس تجهیزات و هزینه ساخت استودیو خانگی

همین ابتدا باید تاکید کنیم که برای خرید وسایل مورد نیاز، کارت خود را در اختیار پیشنهاداتی که می شنوید ندهید. چرا که برای ضبط یک آلبوم در شروع کار، نیازی نیست واقعا ۱۰ میلیون هزینه کنید. می توان از مقدار کم شروع کرد.

از تجهیزات مهمی که در قسمت قبل نام بردیم، بیشترشان در هر خانه ای موجود است. پس نیازی نیست که در بازار بگردید. مواردی مانند پتو، آکوستیک، فوم، کارتن، میز و… در هر خانه ای پیدا می شود.

قسمت دیگری از تجهیزات هست که احتمالا لازم باشد خرید نمایید.

مثلا میکروفون شما می تواند همان میکروفون معمولی مورد استفاده در گوشی ها باشد اما کیفیت آن پایین خواهد بود.

 

 

قیمت میکروفون داینامیک در بازار:

میکروفون داینامیک کیفیت ها و مدل های مختلفی در بازار دارد و قیمت آن از ۶۰۰ تومان شروع می شود و بالاتر می رود. البته می توانید یک دست دوم خوب در بازار بخرید.

خرید یک لپ تاپ مقرون به صرفه:

یک لپ تاپ مقرون به صرفه دست دوم در بازار از حداقل قیمت ۳ میلیون تومان پیدا می شود تا قیمت های بالاتر مانند ۲۰ میلیون تومان.

قیمت آکوستیک تریتمنت:

پنل آکوستیک از قیمت ۴۶هزار تومان شروع می شود تا قیمت های بالاتر. و البته نیازی نیست به قیمت های بالاتر فکر کنید.

قیمت کارت صدای اکسترنال:

کارت صدا تنوع بالایی در مدل های مختلف دارد. مثلا می تواند USB باشد. قیمت این تجهیزات از ۵۰ تومان شروع می شود و تا قیمت های میلیونی هم وجود خواهد داشت. شما نباید به قیمت های بالا بلکه به جیب خودتان نگاه کنید.

نکته و جمع بندی:

اگر حداقل هزینه ها را جمع بزنیم، می توان گفت با قیمت ۴ تا ۵ میلیون هم می توان یک استودیوی خانگی خوب داشت و همین تجهیزات را می توانید دست دوم سالم تهیه نمایید.

مهم این است که استودیوی خانگی شما زود و با کمترین قیمت راه اندازی شود.

این مقاله جالب بود؟!

بقیه مقالات سایت رو بخونید و اگه سوال داشتید با ما در تماس باشید..

پیشنهاد شگفت آور موویک، محصول آموزشی “نوشتن و ضبط اولین آهنگ (۰تا۱۰۰)”  است.
برای دوستانتان ارسال کنید:

2 Comments

Leave a Comment