آموزش اصطلاحات رپ و آشنایی کلی با سبک موسیقی رپ

آشنایی با موسیقی رپ، سبکی نو در قرن حاضر

همانطور که می دانید صنعت موسیقی نیز همچون سایر صنایع و هنرها و علوم دیگر با پیشرفت بشر، در حال تکامل و توسعه روزافزون است. در این بین سبک های جدیدتری به این عرصه نیز وارد شده است که یکی از مهم ترین این سبک ها را می توان “موسیقی رپ” برشمرد.
شاید اگر جوانان سیاهپوست آمریکایی سه دهه ی منتهی به قرن بیستم می دانستند که صنعت موسیقی رپ، اینچنین تحول چشمگیری در موسیقی کشورشان و بخصوص در جهان خواهد گذاشت، بیش از پیش به خودشان و ورودشان به عرصه موسیقی های رپ افتخار می کردند.
موسیقی رپ در حال حاضر به یکی از محبوب ترین، جذاب ترین و پرطرفدارترین سبک های موسیقی در میان نوجوانان و جوانان مبدل شده است به طوری که کمتر شخصی پیدا می شود که حداقل یک آهنگ رپ در گوشی همراه یا آیپد و رایانه خود نداشته باشد.
برخی از موسیقیدانان جهان، موسیقی رپ را یک سبک بداهه و کم ارزش دانسته ولی برخی دیگر این سبک را راهی بهتر جهت رساندن پیام اعتراض یک نفر، یک ملت و یا یک گروه خاص به مخاطبان خود می دانند. جالبتر این است که موسیقی رپ ابتدا در میان سیاهپوستان آمریکای لاتین مرسوم بود و سپس در آمریکای شمالی و مکزیک و نهایتا در سایر کشورهای جهان نیز رواج یافت به طوری که خوانندگان رپ در جهان توانسته اند طرفداران میلیونی در میان افراد جهان به این سبک جذب نمایند.
امروزه موسیقی رپ پیشرفت های چشمگیری داشته است و در حال حاضر سبک های مختلف و متنوعی دارد که در همین مطلب حتما به طور کامل تر در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد. همانند سایر مدل های موسیقی، رپ هم سبک های غمگین،هیجانی،پرسروصدا و عاشقانه و… را شامل می شود. شاید برای شما هم جالب باشد که سبک موسیقی رپ به دلیل بیان اعتراض جدی تر به تبعیض های نژادی رخ داده ی دولت های قاره آمریکا علیه سیاهپوستان آمریکایی به وجود آمد.
در کشورمان نیز موسیقی رپ طرفداران زیادی جذب خود کرده است و پیشرفت های زیادی داشته و اغلب طرفداران این سبک موسیقی نوجوانان و جوانان می باشند. خوانندگانی همچون یاس و امیر تتلو و حسین تهی از جمله معروف ترین این خوانندگان به شمار می آیند. قابل توجه است که در متولدین دهه های هفتاد و هشتاد نیز رپرهایی به دنیای موسیقی رپ معرفی شده اند که انتظار می رود در سال های پیش رو، این افراد بیشتر هم بشوند و به واسطه آن، رشد موسیقی رپ در جامعه نیز افزایش یابد.
ناگفته نماند که در کشورمان ایران، سبک موسیقی رپ همچنان یکی از موسیقی های غیرمجاز و به اصطلاح غیرمجاز تلقی می شود و با این سری از خوانندگان برخورد جدی می شود لذا همین موارد سبب شده است که اغلب خوانندگان رپ ایرانی مدتی پس از معروف شدن در میان کاربران، با جذب اسپانسرهای مالی خارجی، به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند تا بتوانند آلبوم های موسیقی خود را راحت تر از همیشه منتشر کرده و درآمد بیشتری هم کسب نمایند.
با توجه به پیشرفت و محبوبیت این سبک از موسیقی های مدرن، در این مقاله می خواهیم شما را با مهم ترین اصطلاحات رایج رپ که در میان طرفداران این نوع موسیقی رواج یافته است بیشتر آشنا کنیم. لطفا تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

اصطلاح رپر، رپ کن یا رپ خوان (Rapper)

اولین اصطلاحی که معمولا هر کسی با آن آشناست رپر، رپ کن و یا رپ خوان است. در اصطلاح به شخصی که به خواندن متن رپ و خوانندگی در این سبک از موسیقی مشغول است رپر می گویند. برخی از موسیقدانان نیز اصطلاح رپر را اینگونه معنی کرده اند که شخصی معترض و البته خواننده را گویند که با بیان متنی اعتراضی و البته به سبک رپ مشغول است و اغلب از حقوق مختلف مردم و ملت و یا از قشر خاصی از آن ها دفاع می کند.
طبیعتا لازمه ی رپر شدن، اندکی استعداد موسیقیایی نیز خواهد بود که به مرور زمان و با تمرین و ممارست در این عرصه، رشد خواهد کرد.
اصطلاح رپر در حال حاضر یکی از رایج ترین اصطلاحات موسیقی در میان نوجوانان و جوانان و در کل طرفداران سبک موسیقی رپ به شمار می آید.

اصطلاح بتل رپ یا مسابقات رپ (Battle rap)

یکی از جذاب ترین مسابقاتی که امروزه در بسیاری از کشورهای جهان به ویژه کشورهای قاره امریکا و امریکای لاتین برگزار می گردد، مسابقات رپرها است که اغلب صدها و حتی هزاران نفر در این مسابقات شرکت می کنند تا به رقابت در این عرصه بپردازند. در اصطلاح به این مسابقات در زمینه موسیقی رپ، بتل رپ می گویند.
شاید برایتان جالب توجه باشد که در این نوع مسابقات و رقابت ها، دو حریف اجازه برخورد جسمی و فیزیکی و یا صدمه رساندن به یکدیگر را ندارند ولی در عوض هرگونه فحاشی، اعتراض، دیس و دیس بک و همچنین تمسخر نمودن طرف مقابل در قالب سبک رپ، کاملا آزاد است.
البته متاسفانه در برخی موارد التهاب مسابقه آنچنان بالاست که حتی بعضا منجر به درگیری فیزیکی هواداران و یا حتی دو حریف می شود.
در کشورمان ایران با توجه به ممنوع و غیرمجاز تلقی شدن سبک موسیقی رپ، بتل رپ یا مسابقات رپ خوانی به طور رسمی برگزار و حمایت نمی گردد و اغلب به صورت زیرزمینی در میان نوجوانان و جوانان برپا می شود. بهتر است بدانید در این مسابقات افرادی با لقب امسی شرکت می کنند که در زیر به معنی این اصطلاح نیز پرداخته ایم.

اصطلاح اِم سی (Emcee)

از دیگر اصطلاحات رایج رپ می توانیم به امسی یا ام سی اشاره کنیم. جالب است بدانید گروهی از طرفداران موسیقی رپ وجود دارند که حتی در مسابقات رپ یا همان بتل رپ ها هم به عنوان رپر شرکت می کنند اما نه خود را رپر می دانند و نه به طور رسمی اقدام به انتشار موسیقی رپ می کنند. بسیاری از این افراد دستی بر قلم هم دارند و شعرهای اعتراضی رپ هم می نویسند ولی حتی خود را شاعر هم نمی دانند. این دسته از افراد در اصطلاح دنیای رپ، به اِمسی معروفند.
طبیعتا نباید انتظار داشت که لزوما یک خواننده رپ، شاعر هم باشد. ام سی ها معمولا به سمت رپر شدن نمی روند ولی در موارد خاصی این موضوع رخ داده و یک ام سی رفته رفته با توجه به طرفداران زیادی که پیدا کرده، به خوانندگی رپ و رپر شدن هم روی آورده است.
در مواقعی هم خوانندگان رپ، از اشعار ام سی ها در ترانه های خود بهره می گیرند و یا از آن ها اقتباس هایی می کنند.

کلمه ام سی از دیدگاه فنی به معنای رپری است که توانایی بالایی در زمینه ی استفاده از کلمات دارد.

اصطلاح بیف (beef)

در صورتی که شما هم از طرفداران موسیقی رپ هستید احتمالا آهنگ های دیس یا انتقادی و اعتراضی دو رپر نسبت به یکدیگر را شنیده اید. مثلا یک رپر در آهنگ خود نسبت به یک شخصیت رپ معروف یا غیرمعروف دیگر انتقاد و یا اعتراض کند. در دنیای رپ به درگیری لفظی یا همان مشاجره ی به سبک رپ دو خواننده ی رپ، بیف می گویند. (توجه داشته باشید که معنای لغوی این کلمه “گوشت گوساله” است که ارتباطی با رپ ندارد).
خلاصه اینکه بیف را می توان همان کل کل کردن یا کوری خواندن و درگیری دو رپر با همدیگر دانست.
توجه داشته باشید که اصطلاح بیف با موضوع بتل رپ کاملا متفاوت است به طوری که در بتل رپ، حتما دو شخص ام سی رو در روی همدیگر قرار می گیرند و مستقیما به رقابت می پردازند ولی در حالت بیف، دو شخص رپر بدون هیچگونه دیدار یا ملاقاتی، به اعتراض یا همان انتقاد و درگیری می پردازند.

اصطلاح دیس و دیس بک (Diss & Diss back)

بالاتر با اصطلاح بتل رپ آشنا شدیم ولی آیا می دانید این مسابقه به چه شکل برگزار می شود؟ طرز کار این مسابقه بدین گونه است که دو اِمسی یا همان شرکت کننده روبروی همدیگر قرار می گیرند و هر کدام زمانی به اندازه ی ۴۵ ثانیه در اختیار خواهد داشت تا قدرت خود را در خواندن رپ به رخ حریف خود بکشد. به شخص اول که شروع به خواندن به سبک انتقادی و حتی گاهی فحاشی می کند به اصطلاح دیس (Diss) و به رپ شخص مقابل که در پاسخ به انتقادات و یا فحاشی طرف مقابل به مقابله به مثل می پردازد، دیس بک (Diss back) می گویند.
دقت داشته باشید که تمام اجرای دیس و دیس بک در قالب رپ انجام می شود نه به صورت محاوره ای یا حرف زدن معمولی. در کل برخی از کارشناسان موسیقی رپ، نفی یا نهی کردن طرف مقابل را دیس و پاسخ گرفتن از طرف مقابل به صورت اعتراض و انتقادگونه را دیس بک می گویند.

اصطلاح فری استایل (Free style)

در دنیای موسیقی رپ، اصطلاحات زیادی وجود دارد که یکی از آن ها اصطلاح فری استایل است. البته این اصطلاح در چندین سبک و رشته دیگر نیز استفاده می شود. در رپ، بیش از هر سبک دیگری از موسیقی، بداهه گویی کاربرد دارد. در موسیقی رپ، بداهه گویی را فری استایل می نامند. این نوع بداهه گویی هم می تواند به همراه بیت خوانده شود و هم می تواند بدون آن اجرا گردد.
بسیاری از رپرها خودشان هم بداهه گو هستند یعنی کافیست یک موضوع به آن ها داده شود، آن وقت در همان لحظه یک متن مناسب در رابطه با موضوع مذکور ارائه می دهند.
اصطلاح فری استایل در بسیاری از رشته ها و حتی هنرها به معنای انجام یک نوآوری در همان زمینه آن هم به شکلی نو و جذاب گفته می شود. به عنوان مثال می توان به بازیکنان فوتبال و یا حتی ورزشکارانی اشاره نمود که مثلا با یک توپ فوتبال، کارهای جذابی همچون روپایی های طولانی می زنند و در کل کارهای جالب توجهی با یک توپ انجام می دهند.
اصطلاح فری استایل در رشته ورزشی اسکیت نیز رایج است و معنای متفاوتی با معنای آن در موسیقی رپ دارد.

اصطلاح بیت (Beat)

هر نوع موسیقی دارای یک وزن یا ضرب آهنگ خاص خود است. در رپ هم اغلب این ضرب آهنگ یا ریتم دیده می شود که در اصطلاح به آن بیت می گویند. به عبارتی بیت را می توان آهنگ خالی رپ دانست. برخی رپ ها، ریتم های سنگین و برخی دیگر ریتم سبکی دارد.
در برخی رپ ها هم از ابزار جالبی جهت ایجاد بیت استفاده می شود که در صورتی که از طرفداران این سبک از موسیقی هستید حتما با آن ها مواجه شده اید. به عبارتی قطعه سازی در رپ را می توان بیت نامید. البته بیت و بیت سازی در رپ نیز همچون سایر انواع موسیقی، راه و روش ها و مراحل خود را دارد که اغلب توسط خود رپر انجام می شود. در صورتی که کلمه بیت را در فرهنگ لغت جستجو کنیم به کلماتی همچون ضربه، ضربت، ضرباهنگ و یا ضربان برخورد خواهیم کرد.
در اینجا یعنی در موسیقی رپ، اصطلاح بیت تنها به معنای ضرباهنگ استفاده می شود و اهمیت ویژه ای در تاثیرگذاری و جذابیت یک آهنگ رپ دارد لذا هر رپری برای این موضوع یعنی بیت در ترانه های خود اهمیت زیادی قائل می شود. هز اندازه حساسیت یک رپر در انتخاب بیت ها بالاتر باشد، جذابیت موسیقی تولید شده در نهایت بسیار بالاتر از حالت معمولی است.

اصطلاح بیت باکسر (Beat Boxer)

ابتدا لازم است به معنای بیت باکس بپردازیم. احتمالا شما هم تابحال ویدیوهایی از افرادی که با دهان، به اجرا یا تولید یک بیت یا ضرباهنگ می پردازند مشاهده کرده اید. به این نوع از تولید آهنگ دهانی یا تولید بیت، بیت باکس می گویند و نیز شخصی که این کار را انجام می دهد را بیت باکسر می نامند.
جالب است بدانید طی سال های اخیر و با رونق گرفتن موسیقی رپ در کشورمان ایران و در بین نوجوان و جوانان نیز بیت باکس بیش از پیش رواج یافته است که ویدیوهای این افراد را در وب سایت های اشتراک گذاری ویدیو همچون آپارات و یوتیوب می توان مشاهده نمود.
امروزه دستگاه ها و ابزارهای پیشرفته موسیقی نیز به کمک هنر بیت باکس آمده اند و توانسته اند اجرای یک بیت باکسر را بیش از پیش جذاب تر و زیباتر کنند.
بیت باکس در ایران ما، بعضا ضرب دهانی (یعنی تولید ضرب توسط دهان و بدون ابزار) نیز خوانده می شود. یکی از ابزاری که بسیاری از افراد بیت باکسر جهت تقویت صدای خود و زیباتر کردن اجرای خود از آن بهره می گیرند می توانیم به “ریتمو” است. این دستگاه در حال حاضر در برخی فروشگاه های مخصوص ابزار موسیقی و حتی سایت های فروش آنلاین نیز به فروش می رسد.
قیمت دستگاه ریتمو در حال حاضر با توجه به نرخ ارز و وارداتی بودن این محصول بسیار در نوسان است. همچنین می توان برخی سازهای درام و کوبه ای را نیز توسط این ابزار نواخت. قیمت دستگاه بیت باکسر در بیرون از کشور حدودا ۱۵۰ دلار می باشد و طبیعتا در ایران و با توجه به نرخ ارز اندکی بالاتر خواهد بود.

سبک های موسیقی رپ

سبک گنگ (Gang)

موسیقی رپ نیز همچون سایر موسیقی ها دارای سبک های خاص خود است. اوایل که سیاهپوستان آمریکایی رپ را به دنیای موسیقی عرضه کردند اغلب از این مدل موسیقی برای بیان اعتراضات خود که اغلب هم سیاسی و حقوقی بودند استفاده می کردند و به مرور زمان از موضوعات یا سبک هایی دیگر نیز در این عرصه استفاده شد و به شکل امروزی آن درآمد.
در کل اساس موسیقی رپ بر اعتراض مدنی استوار است و لذا معروف ترین و پرکاربردترین سبک در موسیقی رپ را گنگ می نامند که امروزه اغلب آهنگ های منتشر شده از خوانندگان رپ نیز در این سبک است. موضوعات رایج و درون مایه اصلی سبک گنگ را می توان بی قانونی، مسائل پلیسی و درگیری ها، نزاع های خیابانی و سرقت ها و اختلاس ها، موضوعات مربوط به مواد مخدر و مصرف آن، مسائل جنسی، زد و خورد و اعتراض به یک دنیای متمدن است.
احتمالا برای شما هم جالب است که بدانید در میان رپرهای ایرانی نیز سبک گنگ تابحال مشاهده و اجرا شده است. برخی موسیقدانان یا رپرها، سبک گنگ را با توجه به نزدیک تر بودن موضوعات درونی یا درونمایه ی آن، بسیار نزدیک تر و مردم پسند تر می دانند چرا که در بسیاری از جوامع فعلی در جهان، بی قانونی، مصرف مواد مخدر و سرقت و نزاع در حال جریان است و رواج فراوانی دارد.

سبک رپ فان (Fun)

همانطور که بالاتر هم ذکر شد موسیقی رپ در ابتدا فقط و فقط برای بیان اعتراضات اجتماعی و جوامع سیاهپوست شکل گرفته و رواج یافت اما به مرور زمان دچار تغییرات بسیاری شد تا جایی که در حال حاضر این نوع موسیقی سبک های غیر اعتراضی را نیز شامل می شود. سبک موسیقی رپ فان را می توان یک نمونه از این سبک ها دانست که حتی ممکن است اصلا بیان اعتراضی در آن مشاهده نشود.
واژه فان در لغت به معنای سرگرمی است ولی خب در موسیقی رپ این واژه بیشتر به معنای یک موسیقی جذاب و نسبتا طنز است. آهنگ های رپ فان اغلب دارای فضاسازی تفریحی و مفرح هستند. اغلب افراد و طرفداران موسیقی های رپ فان به دنبال یک انرژی و تلنگر ناگهانی و شور و شعف خاصی هستند و همین باعث می شود که به سمت و سوی اینچنین ترانه ها تمایل پیدا کنند البته بی انصافی است که ارزش ترانه های رپ فان را کمتر از این نوع ترانه ها در سایر موسیقی ها همچون پاپ بدانیم.

سبک رپ لاو یا عاشقانه (Love)

سومین سبک پرطرفدار و رایج در موسیقی رپ را سبک لاو یا همان عاشقانه می نامند. پس از رپ در سبک اعتراضی یا همان گنگ، رپ عاشقانه بیشترین طرفداران را به خود جذب کرده است به طوری که شروع ترانه سرایی بسیاری از رپرها، با یک تراک یا آلبوم عاشقانه آغاز شده و همین سبک ترانه ها سبب محبوبیت آن ها در میان شنوندگان شده است.
بسیاری از رپرها در ساخت ترانه های لاو خود از موسیقی پاپ نیز بهره می گیرند. این موضوع در میان بسیاری از خوانندگان رپ در ایران نیز مشاهده می شود و می توان این ترکیب موسیقیایی را یک نوع نوآوری در عرصه موسیقی رپ برشمرد چرا که جذابیت رپ را دوچندان کرده است.
لطفا به این نکته توجه لازم را داشته باشید که در سبک موسیقی رپ لاو یا عاشقانه، هیچگونه برخورد منفی و یا بدی میان عاشق و معشوق رخ نمی دهد. البته دوری و فراق یار و … در این نوع ترانه ها موضوعی رایج است.

سبک رپ ضد عشق و عاشقی یا دیس لاو (Diss Love)

یکی دیگر از سبک های موسیقی رپ را دیس یا دیس لاو و یا همان ضد عشق و عاشقی نامگذاری کرده اند. در این نوع از رپ ها، خواننده کاملا علیه یک عشق، عاشق یا معشوق رپ می کند. این سبک موسیقی در میان رپرهای ایرانی نیز به وفور مشاهده می شود. به عنوان مثال می توان به آرمین زارعی یا همان آرمین تو ای اف ام اشاره کرد که چندین ترانه رپ با این سبک دارد و در ایران نیز در زمان انتشار طرفدار جذب کردند.
به عبارتی می توانیم سبک دیس لاو را کاملا بر خلاف سبک لاو یا عاشقانه برشمرد چرا که در سبک دیس لاو، عاشق قید معشوق و علاقه اش به او را زده و یا می زند. این نوع رپ ها در میان افرادی که معمولا شکست عشقی خورده اند رواج بیشتری پیدا می کنند چرا که در بیشتر مواقع بیانگر حال درونی آن ها است.
دقت داشته باشید که سبک دیس با سبک دیس لاو در رپ بسیار متفاوت است و از دو سنخ کاملا جدا هستند. چرا که در سبک دیس لاو مخاطب یک عشق یا معشوق است ولی در سبک دیس، مخاطب رپر، یک رپر یا شخصی غیر معشوقه است و اصلا موضوع عشق نیست.

سبک پارتی یا مهمانی و دورهمی (Party)

یکی از سبک های جالب موسیقی رپ، سبک پارتی، مهمانی یا همان دورهمی است. این سبک رپ ها اغلب در مجالس دورهمی و شاد و خودمانی و ضیافت ها مصرف دارد و استفاده می شود و یا موضوع بکار رفته در این سبک، شرکت در یک ضیافت یا تشویق به رفتن در یک میهمانی و دورهمی است.
در این سبک از موسیقی رپ نیز اغلب انرژی و شور و هیجان فراوانی بکار رفته است و حتی از این نوع ترانه های رپ در بعضی جشن های تولد و شادی های دیگر نیز استفاده می کنند چرا که هیجان خاصی به این گونه مراسمات می بخشد.

سبک کل کل یا کوری خوانی (Battle)

بالاتر با بتل رپ ها یا مسابقات رپ خوانی رودررو توسط دو نفر ام سی آشنا شدیم. حال به همان سبکی که این دو نفر از آن در رپ خوانی خود بهره می گیرند کل کل یا بتل می گوییم چرا که حالت درگیری و کوری خوانی و رقابتی یا حتی مسابقه ای دارد.
در این سبک کل کل، رپر به بیان انتقادات شدید از یک رپر دیگر می پردازد و معمولا طرف مقابل خود را به چالش های زیادی می کشاند و وی را به سبک موسیقیایی خویش و با هنر رپ کردن خویش تحقیر می کند تا قدرت رپ خود را هم به رخ وی بکشاند.
توجه داشته باشید که مخاطب در این نوع سبک، حتما و صرفا یک نفر نیست بله ممکن است یک گروه یا جمع باشند. ضمنا در سبک بتل، ممکن است مخاطبان یک رپر کاملا بدون هویت و ناشناس باشند.

 

سبک دیس یا ضدیت (Diss)

در سبک دیس نیز همانند سبک کل کل یا بتل، خواننده رپ، یک رپر را با تکست های خودش و در کل اجرا تحقیر می کند و یا از اون انتقاد می کند ولی تفاوتی هم که میان سبک دیس با سبک بتل وجود دارد این است که در سبک بتل، رپر قصد به چالش کشیدن و ایجاد رقابت میان سایر رقبا و بالا بردن محبوبیت خود در میان هواداران رپ را دارد ولی در سبک دیس، اغلب تنها به انتقاد پرداخت می شود یا ویژگی های منفی رپر مقابل را به رخ او می کشد.
در مسابقات بتل رپ نیز به رپ های شخص اول دیس می گویند که طبیعتا رپ های کل کل مانند هستند.

سبک دیس بک یا ضدیت مجدد (Diss back)

همانطور که قبل تر هم با رقابت های بتل رپ آشنا شدیم آموختیم که نفر اولی که به خواندن رپ های کل کل می پردازد دیس می گوییم و حال به رپ های شخص دوم یا همان مخاطب روبروی وی دیس بک یا جوابیه می گویند.
طبیعتا در این مسابقات هر اندازه انتقادات و رپ کردن یک شخص برای مخاطبان و حضار جذاب تر باشد امتیاز شخص رپ کننده یا همان ام سی بالاتر خواهد رفت. ماهیت دیس و دیس بک ها کاملا انتقادی و تحقیرآمیزانه می باشد.

سبک اجتماعی یا جامعه محور (Social)

همانطور که می دانید طبیعتا اوایل که رپ به وجود آمد و شکل گرفت، صرفا ماهیت اعتراضی داشت و این نوعی موسیقی اجتماعی به شمار می رفت و رفته رفته سبک های دیگری نیز در این نوع موسیقی به وجود آمد. ولی در اصل باید گفت رپ، یک موسیقی جامعه محور است. در عالم موسیقی به ترانه های رپی که موضوعی اجتماعی یا جامعه محور دارند، رپ های اجتماعی یا در سبک اجتماعی می نامند.
طبیعتا یک موسیقی اجتماعی در هر نوع و سبکی هم که باشد لزوما بایستی بیانگر درد و مشکلات و دشواری های اجتماعی و جامعه باشد در غیر اینصورت آن ترانه را نباید در دسته اجتماعی قرار دهیم.
همانطور که می دانید مشکلات اجتماعی شامل مواردی همچون اعتیاد، فقر و مشکلات اقتصادی، طلاق و … هستند لذا در بسیاری از ترانه های رپ اجتماعی، به مسائلی که ذکر شد اشاره می شود.

سبک ترکیبی یا چندگانه

یکی دیگر از سبک های پرطرفدار و مدرن تر در موسیقی رپ، سبک ترکیبی یا چندگانه است. در این سبک معمولا دو یا چند سبک رپ را با هم ادغام می کنند. یکی از رایج ترین نمونه های رپ های ترکیبی را می توان پاپ رپ دانست که در ساخت آن از قطعات پاپ در میان موسیقی رپ استفاده می کنند.
ناگفته نماند که سبک ترکیبی نیز طرفداران زیادی دارد و در بسیاری مواقع هم میان دو یا چند خواننده و در برخی مواقع نیز دو نفر یعنی یک خواننده خانم و یک آقا در ساخت یک موسیقی ترکیبی با یکدیگر همکاری می کنند.

اصطلاح اینترو (Intro)

در بیشتر تراک های موسیقی، در ابتدای اجرا، مقداری موسیقی خالی یا دکلمه و یا حتی تک نوازی به گوشمان می رسد. به این قسمت یا بخش از هر تراک موسیقی به اصطلاح اینترو می گویند. واژه اینترو در فرهنگ لغت به معنای مقدماتی، ابتدایی یا اولیه است و چندان بی ربط هم به معنای آن در موسیقی نیست چرا که دقیقا بخش اینترو در موسیقی نیز در ابتدای تراک ها قرار می گیرد.
زیبایی یا عدم زیبایی یک اینترو در تراک های موسیقی هم می تواند سبب جذب سریع و هم دفع سریع مخاطب و تغییر تراک شود. در صورتی که اینتروی جذابی در یک تراک اجرا شود به سرعت مخاطب یا شنونده را به کل ترانه جذب می کند و در صورتی که چندان جذاب نباشد ممکن است مخاطب را دلزده نماید و باعث شود که وی قید شنیدن ادامه ی موسیقی را بزند.

اصطلاح ورس (Verse)

در بسیاری از ترانه های موسیقی و همچنین رپ ها و حتی برخی از اشعار شاعران، بخشی وجود دارد که فقط یک بار در آن شنیده یا سروده می شود. ورس در موسیقی در کنار کورس قرار می گیرد و در پاراگراف بعدی به تفاوت این دو در اشعار یا در ترانه ها اشاره کرده ایم.

اصطلاح کورس (Chorus)

همانطور که در ترانه ها یا تراک های موسیقی و حتی اشعار بخشی به نام ورس وجود دارد، بخشی به نام کورس یا کاروس نیز قرار دارد یا سروده می شود که بر خلاف ورس، چندین بار یا بارها تکرار می شود. کورس در میان ورس ها تکرار و خوانده می شود.

اصطلاح پُل (Bridge)

پل نیز همچون ورس تنها یک مرتبه در یک شعر یا ترانه یا تراک انجام می شود. البته بایستی به این نکته نیز توجه داشته باشید که این دو اصطلاح با یکدیگر تفاوت زیادی هم دارند. به عبارتی می توان گفت جهت ایجاد تنوع در یک موسیقی و همچنین ترانه رپ، از پل استفاده می کنند.
توجه داشته باشید که پل در تمامی موسیقی ها استفاده نمی شود یعنی تمام آهنگ ها یا ترانه ها دارای پل نیستند چرا که این مورد کمتر استفاده می شود.

اصطلاح دلیوری (Delivery)

در اصطلاح موسیقیایی و در دنیای موسیقی، به شیوه و طرز بیان و نحوه تلفظ و ادای کلمات و یا واژه ها را به اصطلاح دلیوری می گویند.
جنس صدای خواننده، گام صدای خواننده، لهجه ی وی، حس غالب، نوع ملودی و لحن گفتار از اساسی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر دلیوری می باشد. یکی از اصلی ترین فواید یا کاربردهای دلیوری، انتقال حس و احساس یا احساساتی همچون خشم، نفرت، شادی، عشق، طنز، غم، ادعا، طعنه و… به مخاطب است.

اصطلاح ملودی (Melody)

احتمالا شما نیز با این اصطلاح آشنایی زیادی داشته باشید. هنگامی که نت ها در کنار یکدیگر قرار داده می شوند در اصطلاح موسیقی دانان و نوازندگان، آن را ملودی می گوییم. ملودی هم می تواند شامل یک قطعه ی کوچک باشد و هم قطعه ای بلند.

اصطلاح فالش (False)

در صورتی که اندکی با اصطلاحات موسیقی آشناییت داشته باشید ممکن است با اصطلاح فالش برخورد کرده باشید. خب حال فالش به چه معناست؟ در موسیقی، اشتباه ادا کردن یا غلط نواختن یک یا تعدادی نت را فالش زدن یا فالش نواختن گویند. اغلب خوانندگان و نوازندگان حرفه ای از اصطلاح فالش استفاده می کنند و به عبارتی این اصطلاح اغلب در میان این دسته از افراد کاربرد فراوان تری دارد.
اگر در یک کلاس موسیقی شرکت می کنید و به شما می گویند فالش می زنید به معنای این است که طبق اصول و دقیق کار را انجام نمی دهید. و این سخن آن ها بدین معناست که بهتر است بیشتر تمرین کنید تا کار را به طور دقیق تر ادا کنید.

تنظیم در موسیقی (Arrangement)

در تمام سبک های موسیقی، اصطلاح تنظیم به کار می رود. حال این اصطلاح به چه معناست؟ در اصل به نظم دادن به یک ترانه یا آهنگ و تنظیم چیدمان نت ها و طرز صحیح قرارگیری آن ها در علم موسیقی، به اصطلاح “تنظیم” می گوییم. معمولا کار تنظیم توسط شخصی به جز خود رپر یا خواننده صورت می گیرد ولی در برخی مواقع نیز خود خواننده این کار را بر عهده می گیرد.

میتینگ یا ملاقات (Meeting)

میتینگ در عرصه موسیقی رپ به معنای یک دورهمی یا گردهمایی دوستانه یا صمیمانه دو یا چند رپر به همراه بیان یک ورس از ترانه های خودشان است. البته در بسیاری موسیقی های دیگر نیز همچین جلسات و گردهمایی هایی وجود دارد.
جالب اینجاست که برخی از گروه ها و یا باندهای موسیقی دقیقا از دل همین میتینگ ها به وجود آمده و تشکیل شده اند.

تکست یا متن (Text)

در دنیای موسیقی به شعری که قرار است توسط خواننده اجرا شود لیریک می گویند اما در دنیای رپ اغلب به این شعر که توسط رپر خوانده یا اجرا می شود تکست یا متن گفته می شود که امروزه به اصطلاحی پرکاربرد در میان آن ها بدل شده است.
ضمنا همانطور که می دانید لزومی ندارد که یک خواننده رپ حتما شاعر هم باشد. رپر حتی ممکن است تکست خود را از یک امسی یا شاعر دیگر بگیرد.

اصطلاح زیرآبی رفتن یا اسکی

همانگونه که در رشته های مختلف یا هنرهای دیگر امکان تقلب یا تقلید وجود دارد، در دنیای موسیقی نیز ممکن است این اتفاق رخ دهد و امروزه حتی بسیاری از خوانندگان تازه وارد از این ترفند برای معروف شدن بهره می گیرند. در دنیای موسیقی رپ، وقتی کسی یا گروهی یا باندی به تقلید از کسی یا گروهی دیگر یک ترانه می سراید یا رپ می کند، به کار وی یا تقلید کردن او به اصطلاح زیرآبی رفتن یا اسکی می گویند.
طبیعتا تقلید در موسیقی ممکن است به طور کامل زندگی حرفه ای شخص رپر یا خواننده را تحت تاثیرات منفی خود قرار دهد لذا اغلب توصیه می شود که این کار را انجام ندهید چرا که نشانه ای از ضعف شخص در آن رشته یا حرفه تلقی می شود.

اصطلاح پانچ لاین (Punch Line)

یک اصطلاح جالب در دنیای رپ وجود دارد که به آن پانچ لاین می گویند. اگر بخواهیم معنا یا کاربرد دقیق این اصطلاح را بیان کنیم باید بگوییم گاهی اوقات یک رپر، اقدام به خلق یک شخصیت در شعر خود می کند سپس آن شخص را تخریب، تحقیر و حتی تهدید می کند. این نوع برخورد یا رپ را پانچ لاین می گویند.
در زمان پانچ لاین، مخاطب می تواند یک شخص یا گروه یا مجموعه خیالی و ساختگی و فرضی باشد.

اصطلاح کاور (Cover)

تمامی خوانندگان با این اصطلاح کاملا آشنایی دارند. خواندن یا اجرای یک خواننده روی بیت خواننده ای دیگر را به اصطلاح کاور و در میان عامه مردم کپی کاری می گویند. طبیعتا در صورتی که شخصی تمام بیت شخصی دیگر را کاور کند ممکن است از وی شکایت شود چرا که یک جورایی حق کپی رایت را رعایت نکرده است. البته این شکایت تنها در صورتی امکان پذیر است که شعر و ترانه مجاز باشد نه رپ چرا که رپ در حال حاضر غیرمجاز محسوب می شود.
در برخی موارد حتی ممکن است یک خواننده از بیت های یک خواننده ی خارجی کاور کند که طبیعتا این کار هم صحیح و انسانی نیست.

اصطلاح سمپل (Sample)

در مواقعی معمولا پیش می آید که شخصی اقدام به الگوبرداری یا گونه ای اقتباس مختصر از یک یا چندین اجرا از دیگران نماید. در اصطلاح موسیقیایی به این کار سمپل یا نمونه برداری می گویند. بهتر است بدانیم که واژه سمپل در زبان انگلیسی به معنای نمونه یا الگو می باشد.
برای یک خواننده تازه وارد که هنوز تجربه ی زیادی از اجرا و علم موسیقی ندارد، سمپل یا الگوبرداری توصیه می شود ولی نه برای تمام طول زندگی حرفه ای خویش چرا که در دراز مدت ممکن است از اعتبار وی بکاهد.

اصطلاح کلان

معمولا در برخی از ترانه های رپ ایرانی، رپرها به جای کلمه کلانتری یا پلیس از واژه و یا اصطلاح کلان استفاده می کنند. ناگفته نماند که این اصطلاح اغلب در رپ هایی با سبک گنگ یا خشن و اعتراضی شنیده می شود.

اصطلاح مایک

در صورتی که توجه کامل به رپرها و حرف زدن آن ها کرده باشید، کلمه ی مایک را احتمالا شنیده اید. اغلب رپرها در دورهمی های خود و بعضا در اشعارشان و اجراهای خویش، به جای میکروفون از مایک که ابتدای عبارت میکروفون به زبان انگلیسی است استفاده می کنند.

اصطلاح جوینت یا فوینت

همانطور که بالاتر هم توضیح دادیم در سبک گنگ در رپ ممکن است در مورد مواد مخدر هم ترانه هایی ساخته یا در مورد آن توضیحاتی داده شود. در رپ گاهی رپر به جای ماده مخدر ماری جوانا که اغلب در میان جوانان آمریکایی مصرف دارد از واژه های جوینت و یا فوینت نیز استفاده می کنند.

اصطلاح آترو (Outro)

قبل تر شما را با اصطلاح اینترو آشنا کردیم و حال می دانیم که اینترو به ابتدای آهنگ می گویند. حال آنکه ممکن است در پایان آهنگ، خواننده اقدام به ذکر یک دکلمه یا جمله کوتاه نماید. این بخش از آهنگ را که همواره در آخر آن قرار می گیرد و در برخی ترانه ها و حتی رپ ها ممکن است استفاده شود آترو می گویند.

اصطلاح آلبوم استودیویی

اغلب رپرها و خوانندگان سایر سبک های موسیقی، اقدام به تولید آلبوم های زیادی می کنند. اساسا در این آلبوم ها هیچگونه کنسرت یا اجرای زنده یا ریمیکس را قرار نمی دهند و صرفا ترانه های جدید و استودیویی را شامل می شوند. در دنیای موسیقی به این نوع آلبوم ها، استودیویی می گویند.
یک خواننده می تواند کار خوانندگی را در استودیو و بصورت زنده یا لایو هم انجام دهد ولی آلبوم های استودیویی غیرزنده هستند و هیچ لایوی در ان ها وجود ندارد.

اصطلاح ریمیکس

در مواقعی ممکن است رخ دهد که یک خواننده اقدام به بازخوانی یا تنظیم مجدد یک یا چند ترانه ی سابق یا قدیمی خویش نماید. در اصطلاح موسیقی به این کار ریمیکس می گویند. در اغلب ریمیکس هایی که از خوانندگان منتشر می گردد، سازها یا آواهای جدیدی نیز به این ترانه ها افزوده خواهد شد. البته ریمیکس یک ترانه همیشه هم به معنای عالی یا بهتر شدن آن ترانه نیست بلکه حتی ممکن است از جذابیت آن کاسته شود.
برای ریمیکس نیز نیاز به تنظیم جدید ترانه ضبط شده است و این کار تنظیم اغلب توسط خواننده انجام می شود.

اصطلاح آلبوم EP

یکی از فعالیت های بزرگی که ممکن است بسیاری از خواننده ها و حتی رپرها انجام دهند، تولید و انتشار یک آلبوم موسیقی با چندین تراک یا ترانه است. حال در صورتی که آلبوم منتشرشده ی خواننده ای دارای ۴ الی ۷ قطعه ترانه باشد در اصطلاح موسیقی به آن آلبوم “ای پی” می گویند. ضمنا اغلب اوقات یک همچین آلبومی مجموعا شامل ۲۰ الی ۹۰ دقیقه ترانه خواهد شد.

اصطلاح آلبوم LP

حال در صورتی که یک آلبوم موسیقی دارای بیش از ۷ تراک باشد، به آن آلبوم “ال پی” می گوییم. طبیعتا انتظار می رود جمع زمان کل ترانه های این مدل آلبوم های موسیقی زیاد باشد و دقیقا اینچنین است و معمولا بیش از ۱ ساعت هم خواهد بود.

 

اسامی اصلی و واقعی رپرهای ایرانی

امیر تتلو – امیر حسین مقصودلو

هیچ کس – سروش لشکری

یاس – یاسر بختیاری

پیشرو – رضا ناصری

رویل – مهرک گلستان

اوج – علی ناصری

سیجل – سیاوش جلالی

بیداد – امیر قهرمانی

جی جی – علیرضا جزایری

ولسون – سامان کرامتی

هیدن – مهراد مستوفی راد

ساتراپ – ساتراپ هاشمی

تهی – سید حسین موسوی

سوگند – سوگند پایدار

حسین – حسین رحمتی

فلاکت – شاهین علیزاده

قاف – علیرضا قاسمی

ساتراپ – ساتراپ هاشمی

موژان- موژان یزدانی

آرمین – آرمین زارعی

مخته – حسین مختاری

ساسی مانکن ساسان تافته

حسین ابلیس – حسین یامینی

استپس – حسام عزتی

نرگال – سینا جوادی

پیت بوی – عماد رستمی

بیداد – امیر قهرمانی

علی ساتراپ – علی اراکی

محمد سردار – محمد اکبری

اسم اصلی و واقعی رپرهای معروف دنیا

۲Pac —— Tupac Shakur / Lesane Parish Crooks
۵۰ Cent —— Curtis James “Boo Boo” Jackson
Alicia Keys —— Alicia Augello Cook
Akon —— Aliuane Badara Thiam
Aztek —— Miguel Gomez
Beyonce —— Beyonce Giselle Knowles
Black Eyed Peas [apl.de.ap] —— Allen Pineda
Black Eyed Peas [Fergie] —— Stacy Ann Ferguson
Black Eyed Peas [Taboo] —— Jaime Gomez
Black Eyed Peas [Will.I.Am] —— William Adams
Bobby Brown —— Robert Barisford Brown
Chamillionaire —— Hakeem Seriki
DMX —— Earl Simmons
Dr. Dre —— Andre Romelle Young
Drake —— Aubrey Graham
Easy E —— Eric Wright
Eminem —— Marshall Bruce Mathers
Fabolous —— John Jackson
Fat Joe ——Joseph Antonio Cartagena
Flo Rida —— Tramar Dillard
Game —— Jayceon Terrell Taylor
Gangsta Boo —— Lola Mitchell
Gangstarr [Guru] —— Keith Elam
Ice Cube —— Oshea Jackson
Ice-T —— Tracy Marrow
Jadakiss —— Jayson Phillips
Jay Sean —— Kamaljit Jhooti
Jay-Z —— Shawn Corey Carter
Jon B —— Johnathan Buck
Just Blaze —— Justin Smith
Kanye West —— Kanye Omari West
Kat DeLuna —— Kathleen Emperatriz DeLuna
Lil Jon —— Johnathan Smith
Lil Wayne —— Dwayne Michael Carter Jr.
Ludacris —— Christopher Brian Bridges
Mobb Deep [Havoc ] —— Kejuan Muchita
Mobb Deep [Prodigy] —— Albert Johnson
Nas —— Nasir Bin Olu Dara Jones
Nat Turner —— Ahmed Kareem Ali El
Nate Dogg —— Nathaniel Dwayne Hale
Ne-Yo —— Shaffer Chimere Smith
Nicki Minaj —— Onika Tanya Maraj
Notorious B.I.G. ——Christopher George Latore Wallace
Obie Trice —— Obie Trice III
Pitbull —— Armando Christian Perez
Public Enemy [Chuck D] —— Carlton Ridenhour
Public Enemy [Flavor Flav] ——William Jonathan Drayton Jr.
Redman —— Reggie Noble
Rick Ross —— William Leonard Roberts
Rihanna —— Robyn Rihanna Fenty
Royce da 5’۹ —— Ryan Montgomery
Run DMC [DMC] —— Darryl McDaniels
Run DMC [Jam Master Jay] —— Jason William Mizell
Run DMC [Run] —— Joseph Simmons
Saigon —— Brian Carenard
Scott Storch —— Scott Spencer
Sean Paul —— Sean Paul Henriques
Sly Boogy —— Tim Lamont Martin
Snoop Doggy Dogg —— Cordozar Calvin Broadus Jr.
Swizz Beatz —— Kaseem Dean
T-Pain —— Faheem Najm
T.I. —— Clifford Joseph Harris Jr.
Tony Yayo —— Marvin Bernard
Tyga —— Michael Stevenson
Usher —— Usher Raymond IV
WC —— William Calhoun Jr.
Wiz Khalifa —— Cameron Thomaz
Xzibit —— Alvin Nathaniel Joyner
Young Buck —— David Darnell Brown
Young Jeezy —— Jay Jenkins

 

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم شما کاربران گرامی را با مهم ترین و رایج ترین اصطلاحات موسیقی رپ که در میان علاقمندان به این سبک از موسیقی وجود دارد و مرسوم است بیشتر آشنا کنیم. همچنین با سبک های مختلف موسیقی رپ به طور کامل و مفصل آشنا شدیم.
در صورتی که این مطلب برایتان مفید بود و در صورت داشتن هرگونه سوال، نظر و دیدگاه لطفا آن را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

 

برای دوستانتان ارسال کنید:

Leave a Comment